Eelvildi värvimine

Eelvilti ei ole võimalik värvida tavaliste koduse värvimise võtetega. Kuna tegu on õrna materjaliga, siis kipub ta värvinõus vabalt ujudes ära lagunema. Selleks puhuks pakume alljärgnevalt välja õpetuse, kuidas saab siiski eelvilti edukalt värvida. Samade võtetega võib värvida ka kraasitud villaloori ja merino kammvilla (merino topi).

Vajaminevad vahendid:

  • kile või mõnest muust materjalist tööpinna kate, sobib näiteks lahti lõigatud suurem prügikott
  • eelvilt
  • villase värimiseks sobivad värvained
  • sobiva suurusega nõu värvitava materjali niisutamiseks, näiteks kõrgema äärega kauss
  • nõu värvilahuse tegemiseks ja lusikas selle segamiseks, sobib näiteks mõni vanem kruus, mida ei kasutata enam toidunõuna ja plastmasslusikas
  • pakkekile (kleepkile, käsikile – heal lapsel mitu nime), see millega kaubaalustel olevad kaubad sisse mähitakse
  • pliit ja keedunõu, mida ei kasutata enam toidu valmistamiseks, suurus pole eriti oluline
  • … ja hea tuju!

Ja alustame…


1_voltimineLaota tööpinnale kile või mõni muu veekindel kate. Värvimistööd võid teha laua peal või ka põrandal. Põhiline, et sul oleks tegutsemiseks piisavalt ruumi.

Meie tegime värvivmistööd laual, mille katsime 200 liitrise prügikoti kilega.

Lõika välja vajaliku suurusega eelvildi tükk ja voldi see mitmekordselt kokku nii, et see mahuks parajasti niisutamiseks kasutatavasse nõusse. Soovitav on voltida eelvilt laiupidi kokku 4-kordseks (25 cm laiuseks), pikkupidi aga vastavalt vajadusele. See lihtsustab edasist tööd.

Meie eelvildi tükk oli suurusega 1 x 1 m ja niisutasime seda neljakandilises plastmassist kommikarbis.


2_niisutaminePane kokkuvolditud eelvildi tükk nõusse ja kalla peale leige vesi, samal ajal teise käega ettevaatlikult eelvilti vee alla vajutades.

NB! Kui sa soovid, et eelvildi värvimisel kasutatavad värvid võimalikult palju omavahel seguneksid, tuleb praegu kasutada niisutamiseks puhast vett. Kui sa aga soovid, et värvid hiljem võimalikult vähe hajuksid ja nende piirid püsiksid selgematena, tuleb vette lisada pisut söögiäädikat. Paras kogus oleks umbes 1 spl. 1 l vee kohta. Apteekri täpsus ei ole siinkohal vajalik, sest hapu ei kahusta villa (loe: äädikaga ei maksa koonerdada). Praktikas tähendab see, et veel peab olema kergelt hapukas maitse.

See võtab pisut aega, enne kui eelvilt vee endasse imab ja läbinisti märjaks muutub. Niikaua, kui eelvilt vees liguneb, võid sa näiteks värvilahuse valmis segada. Seleks lahustage vajalik kogus värvainet leiges vees ja jälgige, et lahusesse ei jääks tükke.

NB! Tavaliselt on värvaine kontsentreeritud, nii et värvilahuse valmistamist tasuks alustada väga väikeste värvaine kogustega ja siis vajadusel seda juurde lisada.


3_norutamineKui eelvilt on läbimärg, tõsta see kahe käega hoides veenõust välja ja pigista üleliigne vesi välja. Ära pigista liiga kuivaks, sest muidu võib hiljem värvumine jääda ebaühtlaseks. Paras märg on siis, kui eelvilti käte vahel hoides sellest enam vett ei nõrgu.


4_laotamineKui eelvilt on niisutatud ja nõrutataud, pane see hetkeks kõrvale ning lõika valmis kaks ühesugust tükki pakkekilet. Kiletükid peaksid olema umbes 20-30 cm eelvildist pikemad. Kile laius on tavaliselt 45 cm. Laota üks kiletükk tööpinnale. Kui kile on laotatud, pane selle peale pikuti 4-kordseks kokku volditud eelvilt. Eelvilt peaks jääma nii pikuti kui laiuti kile keskele.


5_varvimine 6_varvimine

Ja nüüd võibki asuda värvima. Selleks võta lusikaga eelnevalt valmis tehtud värvilahust ja tilguta või kalla seda peene joana eelvildile. Kui sa soovid saada ühevärvilist eelvilti, siis tuleb värvilahust võimalikult ühtlaselt eelvildi pinnale jaotada, kui aga mitte, siis tilguta värvi täpselt oma äranägemise järgi. Arvesta sellega, et mitme värvi kasutamisel segunevad need kokkupuute kohtades ja tekivad uued toonid.

Meie töö puhul oli eesmärgiks värvida eelvilt rohelise-kollase vöödiliseks. Selleks tilgutasime me vaheldumisi kollast ja sinist värvi.


7_kiletamine 8_hoorumine Kui värvilahus on eelvildile kantud, võta teine varem valmis lõigatud pakkekile tükk ja pane eelvildi peale selliselt, et pealmise ja alumise kile servad oleksid kohakuti. Läbi kile kätega hõõrudes aja nüüd värve eelvildi peal ühtlaslt laiali. Kui kile on käte all liiga tihke, tilguta sellele pisut seebivett.


9_aluminepoolJälgi, et eelvilt ei jääks laiguti valgeks. Kuna eelvilt on neljakordselt, siis kergita aeg-ajalt töö serva ja kontrolli, et värvilahus oleks läbi eelvildi ka alumise kihini jõudnud ja et seegi oleks ühtlaselt värvunud. Kui värvilahust on vähe, tõsta pealmine kile ära ja lisa värvi, pane kile tagasi ja korda eelkirjeldatud protseduuri.


10_kile_ara 11_hapeNB! Kes niisutas eelvilti juba alguses äädikase veega, see jätab praeguse etapi vahele!

Kui värvilahus on ühtlaselt eelvildile laiali aetud, tõsta pealmine kile ära ja piserda eelvildile äädikalahust (lahuse kanguse kohta loe pisut eestpoolt). Seda võid teha saamoodi, kui toimus värvaine kandmine eelvildile. Kogu eelvildi pind peab saama ühtlaselt äädikalahusega töödeldud. Kui see töö tehtud, pane pealmine kile eelvildi peale tagasi.


12_aared_kahekorra 13_rulli Kui pealmine kile on eelvildi peale tagasi asetatud, voldi mõlema kile üleulatuvad servad koos töö peale, samuti ka üleulatuvad otsad. Kui see on tehtud, siis keera kogu töö mõõduka tugevusega rulli.


14_valmis_rull 15_keemas Kuna pakkekile on kleepuv, siis püsib rull ilma mingi kinnituseta kenasti koos. Valmis rull pane veenõusse keema ja keeda vaiksel tulel u.45 min. Peale keetmist jahuta rull maha. (Ära viska kuuma rulli kohe külma vette!)


16_lahtiloikamine 17_avamine Kui rull on juba sedavõrd jahtunud, et kannatab vabalt käes hoida, lõika kile rulli ümbert lahti ja haruta eelvilt selle seest välja.


18_vaanaminePigista käte vahel eelvildist suurem vesi välja, laota ta seejärel tsentrifuugi trumli sisepinnale ja tsentrifuugi kuivaks. Peale tsentrifuugimist kuivata eelvilt lõplikult õhu käes.


19_valmis 20_valmisJa siin mõned näited värvitud eelvildist. Kollase-rohelise kirju eelvilt valmis selle värvimise tulemusel.